Naif ne demektir TDK?

NAİF İLE NAHİF KELİMELERİNİN KARIŞTIRILMASI Kibar şekilde davranan bir kişiye ne kadar naif denir. Naif kelimesi; tecrübesi olmayan, toy, deneyimsiz anlamlarına gelmektedir. Nahif ise; hassas, ince, kibar manalarını taşır. Yani bir kişiye sıfat şeklinde kibar demek amaçlı nahif kelimesini kullanmak daha doğru olur.

Naif bir insan ne demek?

Naif:kibar,ince,narin,kırılgan anlamlarındadır. naiflik; kırılgan,kibar ve ince ruhlu olmaktır. İnsan her zaman çocuksu olmalı.

Naif ve zarif ne demek?

Bir alanda deneyimsiz olan biri için bir sıfat seçilecekse bu sıfat naif olmalıdır. Ancak kişinin ince, kibar ve zarif oluşundan bahsedilecekse nahif kelimesi kullanılmalıdır. NAİF İNSAN NE DEMEK? Nahif insan zarafet sahibi, kibar, oturaklı ve ince kişilere denilir.

Naif Eski Türkçede ne demek?

Türkçede deneyimsiz, doğal, saf, sade anlamlarını taşımakta olan naif kelimesi, bir sıfattır ve genellikle bir kişiden bahsederken kullanılır. O kişinin doğal ve sade olduğunu anlatmaya yarar.

Nahif nasil yazilir TDK?

Yıllardan beri “naif” olarak bildiğiniz ve her yerde bu şekilde kullandığınız “ince ruhlu” anlamındaki sözcüğün doğru yazılışı “nahif” ayni zamanda “naif” şeklinde telaffuz ettiğiniz sözcüğün asıl anlamı ise “tecrübesiz” ve “toy”.

Ince davranmak ne demek?

Ince davranmak ne demek? Küçük ayrıntıları çok olan, aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı.

Nahif nasıl yazılır TDK?

Naif kime denir?

İnsanların sözleri ya da davranışları karşısında kolay incinen, alıngan insanlara naif denir.

Nasip olursa ne demek?

deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Allah izin verirse, anlamında kullanılır. “Allah nasip ederse yarın sabah oradayım.”

Naif kelimesi nereden gelir?

Fransızca naïf veya İngilizce naive “saf, sade, doğal” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince nativus “doğuştan, doğma büyüme, doğal” sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince nasci, nat- “doğmak” fiilinden türetilmiştir.

Naif nasil yazılır TDK?

Naiflik mi nahif mi?

nahiflik sözcüğü de doğru bir kullanımdır. Ancak naif sözcüğünde böyle bir kullanım bulunmamaktadır. Yani dilimizde naiflik diye bir sözcük yer almamaktadır.